Zaproszenie do projektu Wspólna przestrzeń - Wspólna sprawa

Wspolna_przestrzenW imieniu Fundacji Elektrownia Inspiracji, Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej oraz Ambasady USA gorąco zapraszamy studentki i studentów z wydziałów  architektury  z  całej  Polski    do udziału  w  projekcie  „Wspólna  przestrzeń  - wspólna sprawa”.

Projekt  ma  na  celu  promowanie  koncepcji  przestrzeni  publicznej  przyjaznej wszystkim  użytkownikom,  także  tym  z  ograniczeniami  sprawności,  do  których zaliczamy  m.  in.  osoby  z niepełnosprawnościami  czy  seniorów.  Projekt  ma  promować rozwiązania  przestrzenne  zaprojektowanie  według  koncepcji  projektowania uniwersalnego.

Projekt  trwa  od  15  września  tego  roku  i  w  pierwszej  części  przeprowadziliśmy warsztaty  świadomościowe  dla  uczniów  szkół  gimnazjalnych  i  ponadgimnazjalnych  na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Obecnie trwa konkurs kierowany do  zespołów  uczniowskich  na  nagranie  krótkiego  materiału  filmowego,  w  którym zobrazują bariery architektoniczne, jakie występują w ich lokalnej przestrzeni.

Drugą  częścią,  do  której  zapraszamy  dwuosobowe  zespoły  studentów architektury,  jest  zaprojektowanie  zmian  w  ośmiu  lokalizacjach  wybranych  spośród zgłoszonych na konkurs miejscach. Studentki i studentów architektury, którzy zgłoszą się do  projektu,  zaprosimy  do  udziału  w  krótkiej  wizji  lokalnej  w  miejscowościach,  gdzie powstały  zwycięskie  materiały  filmowe.  Następnie  podczas  5-dniowych  warsztatów w marcu 2017 r., pod okiem specjalistów z zakresu uniwersalnego projektowania, będą mogli  przygotować  projekt  koncepcyjny  poprawy  zastanej  sytuacji  i  przedstawią wizualizację likwidacji barier architektonicznych w danej miejscowości. Prace  studentów  architektury  zostaną  zaprezentowane  w  formie  wystawy podczas ogólnopolskiej konferencji Miasta Dostępne w Gdyni.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 21 stycznia 2017r.

Szczegółowe informacje w poniższych załącznikach:

1. Zaproszenie dla studentów architektury 2017

2. Opis projektu