Uniwersytet Bałtycki zaprasza na rejs-kurs SAIL

BUP_logo

The Baltic University Programme and SAIL

The Baltic University Programme (BUP) started their activities in 1991 and presently it is a network of more than 225 universities and other institutes of higher learning throughout the 14 countries of the drainage basin to the Baltic Sea. The network is coordinated by the Baltic University Programme Secretariat, a part of Uppsala Centre for Sustainable Development at Uppsala University, Sweden, with the support of the 14 national centres.

Sustainability Applied in International Learning - SAIL.

This highly appreciated course and activity, received in 2007 three years of ERASMUS/Intensive Programme approval for financial support for 2007-2010, after many years of financial support coming from the Swedish Institute and one year from Sida’s Baltic Sea Unit. In the same year it became as well an Uppsala University summer course that gives students 7,5 ECTS credit points. It's unique combination of great adventure and academic studies contribute to this course’s superb reputation. It is also something we are very proud of!

Since last year the SAIL course is arranged again by the Baltic University Programme and participating students are not receiving any official credits for participation however the SAIL course still corresponds to 7,5 ECTS credit.

Foto_BUP_and_Sails

More informations in attachment