wydzia

IV Sympozjum "Integracja Sztuki i Techniki ..."

Katedra Urbanistyki i Planowania Przestrzennego zaprasza do udziału w IV sympozjum „Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce”, które odbędzie się w dniach 02 – 03 czerwca 2016 roku.

Celem sympozjum, wpisującym się już w coroczny cykl spotkań architektów i osób zajmujących się kształtowaniem przestrzeni i wymianą myśli o charakterze i ujęciu interdyscyplinarnym, jest kolejne obejmujące z grupy zagadnień związanych z szeroko pojętą problematyką sztuki i techniki. Zróżnicowany katalog zjawisk silnie łączących się w architekturze i urbanistyce w przeszłości jak i dotyczący przedstawienia ich aspektów współczesnych może być poszerzony o problematykę przewidywanych jak i prognozowanych kierunków badawczych. Zebranie charakterystycznych, wybranych zagadnień i przedstawienie ich w ujęciu ze zróżnicowanego naukowego punktu widzenia będzie ważnym elementem nadchodzącego spotkania stanowiąc podstawę do szerszej dyskusji. Prezentacja i poznanie metod badawczych oraz narzędzi służących do analiz zjawisk historycznych i aktualnie obserwowanych stanowić może cenne przesłanki do ewolucji kierunków podejmowanych zadań naukowych. Zagadnienia kreacji i twórczych poszukiwań mieszczące się stricte w komponowaniu obiektów w przestrzeni zawsze znajdowały właściwe relacje z techniką jako podstawowym elementem ich realizacji. Począwszy od problemów rozwiązań materiałowych i sposobów ich użycia aż do metod konserwacji w warunkach eksploatacji jak i ratowania obiektów w przypadkach zagrożeń czy nawet dewastacji. Jednocześnie przykłady obiektów o wysokim stopniu technologicznego zaawansowania stanowią kanwę do nowych impulsów w architekturze i urbanistyce, czego przykładami są realizacje licznych kierunków współczesnych. Szczególnym jest poszukiwanie proekologicznych rozwiązań z uwzględnieniem walorów estetyki jako jednego z warunków zrównoważonego rozwoju przestrzeni. Spotkanie wielu osób reprezentujących pokrewne dziedziny nauki w tak określonym zakresie zbieżnych zainteresowań stanowić  będzie ważny element przedstawienia własnych dokonań jak też porównanie aparatu naukowego ukierunkowanego na ten obszar dociekań. Prezentacja różnych spostrzeżeń i poglądów oraz poszukiwań dokonanych w zakresie sztuki i techniki stanowi główne motto sympozjum z położeniem szczególnej uwagi na wzajemne przeplatanie się problemów w architekturze i urbanistyce. Równocześnie dyskusja nad nowatorskim ujęciem problemów sztuki i techniki tworzyć ma bazę do określenia specjalistycznych oraz wspólnych metod oceny zjawisk w tym zakresie.

Szczegółowe informacje w załączniku:

JG statistica dla WBAiIS
geodezja_kartografia